O wczesnośredniowiecznych narzędziach rolniczych

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie mgr Marty Siłakowskiej (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie) pt. „Otka czy patyk? Narzędzia rolnicze we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej”

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie mgr Marty Siłakowskiej (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie) pt. „Otka czy patyk? Narzędzia rolnicze we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej”, które odbędzie się w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa, w środę 11 maja 2022 r. o godz. 10.00 w s. 1.C IA UŁ.
Zaproszenie w szczególności adresujemy do naszych studentów.

Tytułowa otka to narzędzie, powszechnie używane terenie Czech i Moraw w okresie średniowiecza. Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů przytacza dokładną definicję otki, która byłą częścią wyposażenia pługu. Na przestrzeni wieków przybierała ona różne kształty (trójkąta, prostokąta, walca bądź zbliżony do noża), a jej dolna krawędź była zazwyczaj zaostrzona. W górnej części znajdowała się tulejka, za pośrednictwem której przymocowywano ją do prostego, drewnianego trzonka. Służyła ona do oskrobywania ziemi ornej z radlicy, rozbijania grud ziemi oraz do poganiania zwierzęcia, którym orano pole, a szczególnie pomocna była w przypadku uprawy roli na mniej żyznych glebach. Zabytki tego typu nie są jednak znane z terenów dzisiejszej Polski. Czy w takim razie otka nie występowała na naszym terytorium, czy może niektóre zabytki związane z uprawą roli w średniowieczu mogą być niewłaściwie interpretowane?