O Publikacji
Transhumanizm jest zjawiskiem tak popularnym, że wydaje się obecny wszędzie. Jego wpływ można dostrzec w serialach telewizyjnych, takich jak Westworld, w programie SpaceX i autonomicznych pojazdach Elona Muska, a także w próbach wykorzystania przez wojsko nowych technologii do zwiększenia zdolności poznawczych żołnierzy na polu walki. Jasne jest, że projekty transhumanistyczne już teraz aktywnie przetwarzają społeczne, materialne i wyobrażeniowe światy, w których żyjemy. A jednak transhumanizmowi poświęcono zaskakująco mało uwagi jako antropologicznemu przedmiotowi badań.
Niniejsza książka zaczyna się od paradoksu. Pod względem etnograficznym koncentruje się ona na futurystycznym ruchu społecznym oddanym idei wiecznej transcendencji. Z akademickiego punktu widzenia dowodzi jednak, że możemy osiągnąć wielką mądrość, wracając do przeszłości. Wsłuchiwanie się w słowa protoplastów naszej dyscypliny może nadal dostarczać ważnych spostrzeżeń na temat światów i ludzi XXI wieku. Dlatego w tej publikacji przyjmuję podejście do transhumanizmu, które nazywam powrotem do przyszłości. (fragment książki)
Rozmawiać będą:
- dr Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii , zajmujący się trans- i posthumanizmem
- dr Dawid Misztal (Instytut Filozofii UŁ) – filozof
- prof. Tomasz Sieczkowski (Instytut Filozofii UŁ) – filozof i tłumacz książki
Spotkanie odbędzie się stacjonarnie w księgarni Do Dzieła (ul. A. Próchnika 3) 12 stycznia 2024 r., o godzinie 18.00. Obowiązują bilety w cenie 10 złotych lub zakup książki-bohaterki w księgarni - do kupienia wcześniej lub bezpośrednio przed spotkaniem.
Oragnizatorami spotkania są księgarnia Do Dzieła oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego