PROFIL PRACOWNIKA: Krzysztof Kędziora

FUNKCJE:

Kontakt

Zastępca Dyrektora Instytutu Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Filozofii, Wydział Filozoficzno-Historyczny

Kontakt

Rzecznik Praw Akademickich., Uniwersytet Łódzki
STANOWISKO:

Kontakt

adiunkt, Katedra Etyki, Wydział Filozoficzno-Historyczny

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Głównym zadaniem Zastępcy Dyrektora jest współorganizowanie procesu dydaktycznego w Instytucie Filozofii.

Z początkiem 2025 roku zostałem powołany na funkcję Rzecznika Praw Akademickich. To nowa instytucja w Uniwersytecie Łódzkim, choć w świecie akademickim funkcjonująca już od pewnego czasu.

Do Rzecznika Praw Akademickich (Ombudsmana) może się zwrócić każdy członek społeczności akademickiej (osoby studiujące, pracownicy i pracowniczki naukowo-dydaktyczni, administracyjni oraz techniczni) w sytuacji, gdy dzieje się coś niewłaściwego, nieodpowiedniego czy naruszającego ich prawa lub godność. Biuro Rzecznika Praw Akademickich jest miejscem, gdzie, zachowując poufność, można omówić swoją sytuację, przedstawić problem, z którym się borykamy, zgłosić niezgodne z prawem lub nietyczne zachowania, wskazać na wadliwie funkcjonujące instytucje lub rozwiązania systemowe w Uniwersytecie Łódzkim. Ombudsman, działając nieformalnie, wspiera wszystkie osoby, które się do niego zwrócą, poprzez wskazanie na istniejące w Uniwersytecie Łódzkim procedury, przedyskutowanie możliwości rozwiązania problemu czy też umożliwienie mediacji. W przypadku problemów o charakterze systemowym lub instytucjonalnym Rzecznik Praw Akademickich informuje o tym władze Uniwersytetu i wskazuje możliwe rozwiązania. Zakres problemów i spraw, z jakimi można się zwrócić do Ombudsmana, ze względu na ich naturę nie jest z góry określony i dotyczyć może niesprawiedliwego sposobu oceniania, konfliktów między osobami studiującymi i pracownikami, mobbingu, molestowania, w tym molestowania seksualnego. Wiele spraw ma nieoczywisty charakter i Biuro Rzecznika Praw Akademickich jest miejscem, gdzie można je omówić i zrozumieć.

Działania Ombudsmana opierają się na czterech zasadach:

  • Poufności – tożsamość osób zwracających się do Rzecznika Praw Akademickich, jak i komunikacja między nimi zostają zachowane w tajemnicy. Ich ujawnienie możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy osoba zainteresowana wyrazi na to zgodę lub w sytuacjach przewidzianych przez prawo. 
  • Niezależności – Rzecznik Praw Akademickich w swych działaniach pozostaje niezależny. Zgodnie z Zarządzeniem powołującym Rzecznika Praw Akademickich w Uniwersytecie Łódzkim: „Rzecznik nie może przyjmować od nikogo instrukcji dotyczących wykonywania funkcji ani się o nie zwracać”.
  • Bezstronności – Rzecznik Praw Akademickich zachowuje bezstronność oraz nie angażuje się w sytuacje powodujące konflikt interesów.
  • Nieformalności – Zadaniem Rzecznika Praw Akademickich jest polubowne rozwiązywanie konfliktów i ich zażegnywanie, zanim konieczne okaże się wszczęcie formalnej procedury oraz wspieranie wszystkich osób w dochodzeniu swych praw, a także ochrona tych, którzy sygnalizują nieprawidłowości.

Rzecznik Praw Akademickich współpracuje z Centrum Wsparcia i Dostępności, Koordynatorką ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym, Komisją ds. przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniom niepożądanym, Komisją antymobbingową, Rzecznikiem Praw Doktoranta. 

Biuro Rzecznika Praw Akademickich znajduje się w budynku Centrum Wsparcia i Dostępności, na ulicy Pomorskiej 152. Dyżury odbywają się we wtorki, w godz. 11.30-13.00. Kontakt osobisty jest możliwy także w innym terminie, po wcześniejszym umówieniu się. Kontakt mailowy: rpa@uni.lodz.pl lub krzysztof.kedziora@uni.lodz.pl.

Dokumenty:

  • zajmuję się etyką i filozofią polityczną (zagadnieniem sprawiedliwości, problematyką uzasadnienia, etyką dyskursu), a także polską filozofią, szczególnie Stanisława Brzozowskiego
  • należę do redakcji Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica oraz Internetowego Magazynu Filozoficznego Hybris
  • współorganizuję cykl konferencji Normativity and Praxis
  • wraz z prof. dr hab. Andrzej M. Kaniowskim oraz dr hab. Wiolettą Kazimierską-Jerzyk współtworzyłem program kierunku okcydentalistyka
  • prowadzę zajęcia na kierunku filozofia (wstęp do etyki oraz etykę 2.0, zajęcia do wyboru), okcydentalistyce i biologii (etyka badań i ekspertyz sądowych).

KONTAKT I DYŻURY

DYŻURY CYKLICZNEŚRODA


10:00 - 11:00Pokój 115

 

e-mail: rpa@uni.lodz.pl

Pomorska 152 91-404 Łódź

DYŻURY CYKLICZNEWTOREK


11:30 - 13:00Centrum Wsparcia i Dostępności, ul. Pomorska 152

 

e-mail: krzysztof.kedziora@uni.lodz.pl

Williama H. Lindleya 3 pokój: 315 90-136 Łódź

DYŻURY CYKLICZNEŚRODA


11:00 - 12:00Pokój 315