PROFIL PRACOWNIKA: Małgorzata Kwietniewska
dr hab. Małgorzata Kwietniewska
Kontakt
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Jako profesor uczelni prowadzę badania naukowe, zajęcia ze studentami oraz wypełniam obowiązki organizacyjne wobec moejej uczelni.
Szczegółowy zakres zadań w obszarze obowiązków dydaktycznych:
1) prowadzenie zajęć dydaktycznych realizowanych w ramach stosunku pracy w wymiarze rocznym, określonym przez Senat na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych, w tym prowadzenie zajęć dydaktycznych metodami i technikami kształcenia na odległość;
2) terminowe sporządzanie obowiązującej nauczycieli akademickich dokumentacji toku studiów;
3) udział w opracowywaniu oraz aktualizowaniu programów kształcenia i planów zajęć dydaktycznych;
4) przeprowadzanie egzaminów i zaliczeń, w tym egzaminów dyplomowych;
5) opieka nad pracami zaliczeniowymi i semestralnymi studentów;
6) prowadzenie i recenzowanie prac dyplomowych;
6) opracowywanie materiałów dydaktycznych do prowadzonych zajęć;
7) przeprowadzanie konsultacji ze studentami;
8) podnoszenie własnych kwalifikacji zawodowych w zakresie prowadzonych zajęć dydaktycznych;
9) dbałość o wysoką jakość kształcenia i zgodność pracy dydaktycznej z zasadami wewnętrznego systemu zapewniania jakości kształcenia;
10) wykonywanie innych powierzonych przez bezpośredniego przełożonego obowiązków dydaktycznych.
Szczegółowy zakres zadań w obszarze obowiązków badawczych:
1) prowadzenie i uczestnictwo w badaniach naukowych i pracach rozwojowych;
2) pozyskiwanie środków na badania naukowe poprzez aplikowanie w konkursach;
3) rozpowszechnianie wyników badań naukowych lub rozwojowych przez publikowanie wyników;
4) aktywne uczestnictwo w konferencjach i seminariach naukowych, finansowanych w ramach zadań realizowanych przez jednostkę lub na innych zasadach przyjętych w Uczelni; 5) udział w komercjalizacji wyników badań (patenty, prawa ochronne, wdrożenia);
6) kształcenie kadry naukowej i opieka nad jej rozwojem;
7) doskonalenie własnych kwalifikacji zawodowych, w tym w celu uzyskania kolejnych stopni naukowych i tytułu naukowego;
8) realizacja powierzonych przez bezpośredniego przełożonego innych obowiązków służbowych.
BIOGRAM
Ukończyłam dwa fakultety na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwszym była filologia romańska, a następnie filozofia. Obecnie swoje zainteresowania badawcze realizuję w Instytucie Filozofii UŁ, gdzie po osiągnięciu kolejnych stopni w karierze naukowej zajmuję stanowisko profesora uczelni.
Jako pracownik naukowy odbyłam kilka staży zagranicznych, z których najważniejsze to: staż w Centre d’Etudes Supérieures de Civilisation Médiévale przy Uniwersytecie w Poitiers, kurs języka niemieckiego na Uniwersytecie w Heidelbergu, pobyt na Uniwersytecie w Nantes w ramach bezpośredniej wymiany naukowej między uniwersytetam, stypendium naukowe w ramach programu TEMPUS wykorzystane na pobyt we Francji i podjęcie badań naukowych pod kierunkiem prof. J.L. Nancy’ego na Université des Sciences Humaines de Strasbourg, drugi pobyt naukowy na Universite de Strasbourg dzięki stypendium Rządu Francuskiego.
Chętnie brałam i wciąż biorę udział w imprezach propagujących filozofie poza uniwersytetem, dając wykłady publiczne w różnych instytucjach edukacyjnych i kulturalnych.
ZAINTERESOWANIA
Wychodząc od filozofii najnowszej (dekonstrukcja filozoficzna we Francji), w badaniach swoich cofnęłem się do idealizmu niemieckiego, z którym musiałam się dobrze zapoznać, żeby zrozumieć jego rolę w kształtowaniu filozofii różnicy (dekonstrukcja filozoficzna jest jej wariantem). Badania nad myślą niemiecką na przełomie XVIII i XIX wieków doprowadziły mnie do odkrycia, że ważnym źródłem inspiracji były dla idealistów niemieckich starożytne Indie. Ostatnim etapem moich poszukiwań są zatem osiągnięcia filozofii staroindyjskiej, ale take filozoficzne pierwiastki w innych regionach Azji na wczesnym etapie rozwoju kultury indoeuropejskiej. Niezależnie od epoki, kultury i języka w centrum moich zainteresowań znajduje się zawsze filozofia różnicy.
Badania moje mają w dużym zakresie charakter interdyscyplinarny. Najważniejszą ich częścią jest znajomość języków. Z języków klasycznych przyswoiłam sobie zatem podstawy sanskrytu, greki i łaciny. Z języków współczesnych posiadam bardzo dobrą znajomość języka francuskiego, dobrą języka niemieckiego i podstawy języka angielskiego. Nieobce są mi języki: włoski, hiszpański, rosyjski i japoński.
OSIĄGNIECIA
Nagrody
1) Nagroda „Literatury na Świecie” (2003) za najlepsze tłumaczenie w kategorii „Głos roku”.
2) Nagroda II stopnia Rektora UŁ za osiągnięcia badawcze w roku 2013.
KONTAKT I DYŻURY
telefon do sekretariatu Instytutu Filozofii: 42-635-61-35